Częstomocz – przyczyny i leczenie zbyt częstego oddawania moczu

częstomocz jako nieprzyjemne uczucie

Częstomocz czyli po prostu zbyt częste oddawanie moczu może być spowodowane wieloma czynnikami. Od wyjątkowo prozaicznych i łatwych do eliminacji, jak np. spożywanie dużej ilości płynów o działaniu moczopędnym (kofeina, teina), do poważniejszych chorób układu moczowego. Coraz więcej mężczyzn cierpi również na łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli tak zwanej prostaty, którego jednym z objawów jest właśnie bardzo częste oddawanie moczu. Uczucie parcia na mocz związane z tym stanem chorobowym, znacznie wpływa na komfort życia mężczyzny. Może powodować trudności ze snem przez oddawanie moczu w nocy (od kilku do nawet kilkunastu razy), a także nierzadko przyczynia się do wycofania z życia towarzyskiego, a co za tym idzie – pogorszenia samopoczucia psychicznego. Ciągłe oddawanie moczu z całą pewnością jest poważnym problem, który jednak w większości przypadków można szybko zniwelować.


Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do odpowiedniego akapitu

Częstomocz – objawy i charakterystyka

Układ moczowy obejmuje nerki, pęcherz moczowy i przewód, przez który mocz wypływa z pęcherza i ciała (cewka moczowa). Zbyt częste oddawanie moczu, połączone z bólem i pieczeniem a także ciągłym uczuciem pełnego pęcherza można nazwać częstomoczem (ICD10:R35 wedle Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób).

Najczęściej zgłaszane objawy częstomoczu powiązane z rozrostem prostaty to:

  • dyskomfort i ból podczas oddawania moczu,
  • częste parcie na mocz – silna potrzeba oddania mocz,
  • trudności z oddawaniem moczu,
  • utrata kontroli nad pęcherzem,
  • zmiana koloru moczu,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • częstomocz nocny.

Częste parcie na mocz może być nie tylko frustrujące i bolesne, ale może spowodować konieczność noszenia specjalnej bielizny tzw. pieluchomajtek. Dla młodego mężczyzny jest to temat niezwykle wstydliwy i poważny. Silne pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn, może spowodować próby jego wstrzymywania, które w dalszej perspektywie mogą prowadzić do poważniejszych zaburzeń a nawet zapalenia układu moczowego (ZUM).

Częste oddawanie moczu przyczyny

Przyczyny częstego oddawania moczu należy szukać, w pierwszej kolejności, w gruczole krokowym – prostacie. Parcie na mocz u mężczyzn może być związane z nieprawidłowym stanem prostaty, znanym jako łagodny rozrost gruczołu krokowego lub inaczej – powiększona prostata. Na początku, mężczyzna może zauważyć zmniejszenie strumienia moczu. Brak możliwości opróżnienia całego pęcherza może wpłynąć negatywnie na mięśnie jego ścian, prowadząc do coraz większego rozdęcia pęcherza. Kiedy ten stan osiąga bardziej zaawansowane etapy, może się zdarzyć, że nawet zainicjowanie oddawania moczu może być trudne. To z kolei rodzi kolejne problemy zdrowotne.

Zbyt częste parcie na mocz u mężczyzn może wynikać również z przyczyn powiązanych z andropauzą. Wraz z upływem lat, męskie hormony wpływają na powiększanie się gruczołu prostaty. Powiększona prostata staje się naturalną przeszkodą, która uniemożliwia swobodne oddanie moczu. Każdy mężczyzna, który skończył 45 rok życia powinien zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania prostaty. Nawet jeśli nie odczuwa wyżej wymienionych problemów. Niestety, obok łagodnych i całkiem niegroźnych przerostów prostaty, mężczyzna może cierpieć na znacznie poważniejsze schorzenie – raka prostaty, który daje na samym początku niezwykle podobne objawy – częstomocz, pieczenie i ból podczas oddawania moczu.

Czyli częstomocz przyczyny może mieć takie jak:

  • zapalenie pęcherza,
  • łagodny rozrost gruczołu prostaty,
  • picie zbyt dużej ilości moczopędnych płynów,
  • rak prostaty.

Warto również zaznaczyć, że powiększona prostata to wyjątkowo częsty problem wielu mężczyzn. Nie warto go jednak ignorować, ponieważ nieleczona może powodować naprawdę poważne powikłania.

Częste oddawanie moczu – leczenie domowe i lekami

Jeśli chodzi o częste oddawanie moczu leczenie może mieć charakter kuracji domowej lub wymagać konsultacji z lekarzem. W przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn, można stosować różnego rodzaju, ogólnodostępne środki np. tabletki i masaże. Pragnąc pozbyć się szybko problemu jakim jest częste oddawanie moczu leczenie domowe może obejmować regularny masaż prostaty (czyli miejsca znajdującego się między odbytem a moszną). Masaż jest nie tylko niezawodną metodą diagnostyczną, ale skutecznie wspomaga leczenie zapalenia prostaty. Umiejętnie wykonany pomaga zmniejszyć ciśnienie, poprawia przepływ krwi i rozluźnia mięśnie. Kolejną domową metodą radzenia sobie z problemem częstomoczu, który ma podłoże w nieprawidłowościach stercza (prostaty) jest domowa kuracja mieszanką ziołową. Napar z czystka działa zarówno prewencyjnie jak i leczniczo – pod warunkiem systematycznego przyjmowania.

W przypadku uciążliwości jaką jest częste oddawanie moczu leki bez recepty, również mogą okazać się wyjątkowo skuteczne. Jednym z najczęściej polecanych jest Prostolan, który według wielu opinii pomaga się uporać z tą trudną dla mężczyzny dolegliwością. Bardziej inwazyjne leczenie medyczne obejmuje leczenie środkami przeciwhistaminowymi i amitryptyliną (lek przeciwdepresyjny). Można także wypróbować embolizację tętnicy prostaty, nieinwazyjną procedurę, która może pomóc w zmniejszeniu powiększenia gruczołu krokowego.

Podsumowanie

Dobrą wiadomością dla wielu mężczyzn jest jednak fakt, że można złagodzić wymienione objawy za pomocą kilku zmian w codziennym stylu życia. Natomiast odpowiednia suplementacja i wspomaganie swojej prostaty dobrze dobranymi środkami pozwoli mężczyznom cieszyć się witalnością i zdrowiem przez wiele lat. I co najważniejsze – zmniejszając ilość spędzonych chwil w toalecie do minimum.

Źródła:
  1. Leńko, Jan, Andrzej Bugajski, and Maciej Augustyn. “DYSURIA I CZĘSTOMOCZ U CHORYCH NA RAKA STERCZA Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 1986/39/4.”
  2. Wolski, Z. “Wpływy częstomoczu nocnego na sen i jakość życia polskich mężczyzn.” Urol Pol 60 (2007): 54-59.

Dodaj komentarz