Prostata (gruczoł krokowy, stercze) wchodzi w skład męskiego układu rozrodczego. Jest to nieparzysty narząd mięśniowo – gruczołowy, położony poniżej pęcherza moczowego, kształtem porównywalna do kasztana jadalnego. Jej wydzieliną jest sperma, w której zawieszone są plemniki. Stercze produkuje również antygen swoisty, którego podwyższone wartości wykrywalne są podczas badania krwi. Hormonem regulującym funkcjonowanie prostaty jest testosteron, jego produkcja jest kontrolowana przez przysadkę mózgową. Prostata to bardzo wrażliwy narząd, który problemy może sprawiać w każdym wieku, jednak u starszych Panów występują one w większości przypadków.
Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do odpowiedniego akapitu
- Prostata – wielkości i wymiary prawidłowe
- Jak określa się prawidłowe wymiary prostaty?
- Prostata – wymiary nieprawidłowe a odwiedziny u lekarza
- Wielkość prostaty w wieku 50 lat może wskazywać na nowotwór
- Jak zabezpieczyć się przed nowotworem stercza?
Prostata – wielkości i wymiary prawidłowe
Pełen rozmiar osiąga ona około 20 roku życia, jej średnie wymiary to 4 x 3 x 2,5 cm i objętość 20 -25 cm3. Dopuszczalne są zarówno jej mniejsze jak i większe wymiary, gdy nie dają one negatywnych objawów. Prostata wielkość dla niepowiększonego gruczołu krokowego:
- Objętość prostaty – poniżej 25 m.
- Szerokość gruczołu krokowego w projekcji poprzecznej – poniżej 45 mm (W).
- Długość gruczołu w projekcji strzałkowej – poniżej 35 mm (L).
- Wysokość prostaty – poniżej 33 mm (H).
Jak określa się prawidłowe wymiary prostaty?
Wymiary prostaty określane są podczas badania USG. Wraz z wiekiem zmienia się wielkość prostaty np. w wieku 65 czy 50 lat może ona zwiększać swoje rozmiary. Przerost prostaty następuje powoli i początkowo bezobjawowo. Jednak wraz z rozrostem gruczołu zaczyna on uciskać na pęcherz moczowy, powodując uczucie dyskomfortu i częstsze potrzeby oraz kłopoty z oddawaniem moczu.
Prostata – wymiary nieprawidłowe a odwiedziny u lekarza
Warto regularnie wykonywać badania lekarskie oraz reagować na niepokojące objawy do których należą: opóźnione oddawanie moczu, uczucie niepełnego oddania moczu, parcie na pęcherz (głównie nasilające się w ciągu nocy), nietrzymanie moczu.
Wielkość prostaty w wieku 50 lat może wskazywać na nowotwór!
Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn po 50 roku życia, wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na sukces w leczeniu. Podstawowymi badaniami, według portalu Medonet, które należy wykonać to:
- Badania przesiewowe.
- Badanie per rectum (przez odbyt).
- Badanie PSA (wyniki na podstawie badania krwi).
- TRUS ( Ultrasonograficzne badanie przez odbyt).
Do głównych czynników zwiększających ryzyko nowotworu prostaty należą:
- Wiek.
- Czynniki środowiskowe.
- Otyłość.
- Nadużywanie używek.
- Predyspozycje genetyczne.
- Niezdrowy tryb życia.
Jak zabezpieczyć się przed nowotworem stercza?
- Do głównych sposobów zapobiegania zaliczamy ograniczenie tłuszczu w diecie oraz zwiększenie ilości warzyw i owoców zjadanych w ciągu dnia. Na rynku istnieją również preparaty ułatwiające leczenie dolegliwości, do jednych z lepszych należy Prostolan.
- Warto zadbać również o swoją kondycję i zwiększyć aktywność fizyczną. Niektórzy terapeuci uważają, że częstość uprawiania seksu ma wpływ na ryzyko zachorowania na nowotwór. Z badań wynika, że osoby uprawiające seks regularnie 5 razy w ciągu tygodnia zmniejszają ryzyko zachorowania o 30 procent.
Źródła:
- Prostata: położenie i funkcje, choroby, metody leczenia, Guy Vallancien, Klub dla Ciebie, 2007, ISBN: 8374045906, 9788374045902
- Prostate Health for Men, Shahriar Sohaei, ISBN: 1312281189, 9781312281189