Archiwum kategorii: Choroby i objawy

Prostata. Wielkość i wymiary zdrowego organu

Prostata (gruczoł krokowy, stercze) wchodzi w skład męskiego układu rozrodczego. Jest to nieparzysty narząd mięśniowo – gruczołowy, położony poniżej pęcherza moczowego, kształtem porównywalna do kasztana jadalnego. Jej wydzieliną jest sperma, w której zawieszone są plemniki. Stercze produkuje również antygen swoisty, którego podwyższone wartości wykrywalne są podczas badania krwi. Hormonem regulującym funkcjonowanie prostaty jest testosteron, jego… Czytaj dalej »

Częste oddawanie moczu – wstydliwy problem

Prostata to pojedynczy narząd występujący u mężczyzn, biorący czynny udział w produkcji nasienia. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia schorzeń stercza, których pierwszymi objawami są zazwyczaj ból i problemy z oddawaniem moczu. O czym mogą świadczyć te objawy i kiedy należy udać się do urologa?

Jak rozpoznać przerost prostaty? Objawy i leczenie

Osoby, które mają problem z oddawaniem moczu, czując przy tej czynności ból czy parcie na pęcherz, mogą cierpieć na powiększenie prostaty. Nawet łagodny przerost prostaty i niewielkie powiększenie prostaty to spory problem, dlatego też osoba z takimi objawami powinna zgłosić się do lekarza urologa, który wykona niezbędne badania i odnajdzie przyczynę powiększonego narządu. Zdecydowanie najczęściej… Czytaj dalej »

Prostata – objawy, ktore powinny wzbudzić czujność

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, to męski nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy, który jest niezbędnym elementem układu płciowego. Odgrywa znaczącą rolę w procesie rozrodu, tworząc substancję będącą częścią składową spermy. Do pewnego wieku praktycznie nie występują objawy chorej prostaty. Z reguły pierwsze dolegliwości pojawiają się po 60. roku życia i to aż u ok. 50% mężczyzn. Pierwsze objawy… Czytaj dalej »

Częstomocz – przyczyny i leczenie zbyt częstego oddawania moczu

Częstomocz czyli po prostu zbyt częste oddawanie moczu może być spowodowane wieloma czynnikami. Od wyjątkowo prozaicznych i łatwych do eliminacji, jak np. spożywanie dużej ilości płynów o działaniu moczopędnym (kofeina, teina), do poważniejszych chorób układu moczowego. Coraz więcej mężczyzn cierpi również na łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli tak zwanej prostaty, którego jednym z objawów jest… Czytaj dalej »

Męski problem. Co to jest prostata i jakie ma funkcje?

Gruczoł krokowy, czy inaczej prostata bądź stercz, to męski narząd układu płciowego. Pełni bardzo ważną rolę w procesie rozmnażania, gdyż odpowiada za produkcję substancji wchodzących w skład spermy. Wiele osób mylnie kojarzy słowo “prostata” z niepomyślną diagnozą. Warto dowiedzieć się więcej na temat gruczołu krokowego i zweryfikować swoją wiedzę.