Archiwum kategorii: Choroby i objawy

Częstomocz – przyczyny i leczenie zbyt częstego oddawania moczu

częstomocz jako nieprzyjemne uczucie

Częstomocz czyli po prostu zbyt częste oddawanie moczu może być spowodowane wieloma czynnikami. Od wyjątkowo prozaicznych i łatwych do eliminacji, jak np. spożywanie dużej ilości płynów o działaniu moczopędnym (kofeina, teina), do poważniejszych chorób układu moczowego. Coraz więcej mężczyzn cierpi również na łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli tak zwanej prostaty, którego jednym z objawów jest właśnie bardzo częste oddawanie moczu. Uczucie parcia na mocz związane z tym stanem chorobowym, znacznie wpływa na komfort życia mężczyzny. Może powodować trudności ze snem przez oddawanie moczu w nocy (od kilku do nawet kilkunastu razy), a także nierzadko przyczynia się do wycofania z życia towarzyskiego, a co za tym idzie – pogorszenia samopoczucia psychicznego. Ciągłe oddawanie moczu z całą pewnością jest poważnym problem, który jednak w większości przypadków można szybko zniwelować.

Jak rozpoznać przerost prostaty? Objawy i leczenie

Jak rozpoznać przerost prostaty?

Osoby, które mają problem z oddawaniem moczu, czując przy tej czynności ból czy parcie na pęcherz, mogą cierpieć na powiększenie prostaty. Nawet łagodny przerost prostaty i niewielkie powiększenie prostaty to spory problem, dlatego też osoba z takimi objawami powinna zgłosić się do lekarza urologa, który wykona niezbędne badania i odnajdzie przyczynę powiększonego narządu. Zdecydowanie najczęściej w procesie diagnozy okazuje się, że osoba z wymienionymi wcześniej objawami cierpi na przerost prostaty. Najczęściej też dolegliwość ta dotyczy mężczyzn, szczególnie po 50. roku życia, u których też znaczenie może mieć powiększony gruczoł krokowy.

Prostata. Wielkość i wymiary zdrowego organu

Prostata wielkość zdrowego organu

Prostata (gruczoł krokowy, stercze) wchodzi w skład męskiego układu rozrodczego. Jest to nieparzysty narząd mięśniowo – gruczołowy, położony poniżej pęcherza moczowego, kształtem porównywalna do kasztana jadalnego. Jej wydzieliną jest sperma, w której zawieszone są plemniki. Stercze produkuje również antygen swoisty, którego podwyższone wartości wykrywalne są podczas badania krwi. Hormonem regulującym funkcjonowanie prostaty jest testosteron, jego produkcja jest kontrolowana przez przysadkę mózgową. Prostata to bardzo wrażliwy narząd, który problemy może sprawiać w każdym wieku, jednak u starszych Panów występują one w większości przypadków.

Męski problem. Co to jest prostata i jakie ma funkcje?

Co to jest prostata

Gruczoł krokowy, czy inaczej prostata bądź stercz, to męski narząd układu płciowego. Pełni bardzo ważną rolę w procesie rozmnażania, gdyż odpowiada za produkcję substancji wchodzących w skład spermy. Wiele osób mylnie kojarzy słowo “prostata” z niepomyślną diagnozą. Warto dowiedzieć się więcej na temat gruczołu krokowego i zweryfikować swoją wiedzę.

Częste oddawanie moczu – wstydliwy problem

Częste oddawanie moczu

Prostata to pojedynczy narząd występujący u mężczyzn, biorący czynny udział w produkcji nasienia. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia schorzeń stercza, których pierwszymi objawami są zazwyczaj ból i problemy z oddawaniem moczu. O czym mogą świadczyć te objawy i kiedy należy udać się do urologa?

Prostata – objawy, ktore powinny wzbudzić czujność

Prostata – objawy,

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, to męski nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy, który jest niezbędnym elementem układu płciowego. Odgrywa znaczącą rolę w procesie rozrodu, tworząc substancję będącą częścią składową spermy. Do pewnego wieku praktycznie nie występują objawy chorej prostaty. Z reguły pierwsze dolegliwości pojawiają się po 60. roku życia i to aż u ok. 50% mężczyzn. Pierwsze objawy prostaty, mimo że są dość wyraźne i łatwo je zauważyć, przez większość mężczyzn są lekceważone. Przez co do lekarza wybierają się oni dopiero wtedy, kiedy problem jest naprawdę poważny. Tylko że wtedy leczenie nie jest już takie łatwe i nie daje od razu rezultatów.