Zapalenie prostaty – jak sobie z nim poradzić?
Ból i problemy z oddawaniem moczu często świadczą o zapaleniu prostaty. W przeciwieństwie do przerostu stercza, schorzenie to może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. zapalenie prostaty przyczyny ma różnorodne, a właśnie od nich często zależy dobór właściwego leczenia. W artykule odpowiemy na regularnie zadawane pytania jak rozpoznać i przede wszystkim jak leczyć zapalenie prostaty u mężczyzn?
Najczęstsze przyczyny zapalenia prostaty
Zapalenie prostaty jest najczęściej wywołane infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Może do niego dojść w wyniku przedostania się czynników chorobotwórczych do cewki moczowej mężczyzny. Najczęściej do zakażenia dochodzi w wyniku odbywania stosunków płciowych bez prezerwatywy z osobą zakażoną chorobami wenerycznymi. W przypadku ostrego zapalenia prostaty, czynnikiem chorobotwórczym jest bakteria E. coli., którą można zarazić się między innymi poprzez uprawiania seksu analnego bez prezerwatywy. Jednak to nie jedyne opcje – do zapalenia może dojść również w wyniku zastoju wydzieliny gruczołu krokowego, długiego cewnikowania oraz, gdy u pacjenta stwierdzono stulejkę.
Zapalenie prostaty – objawy
Objawy zapalenia prostaty są bardzo charakterystyczne i ciężko je pomylić z jakimkolwiek innym schorzeniem, są one następujące:
- ból prostaty, pojawiający się w szczególności przy oddawaniu moczu;
- gorączka;
- dreszcze;
- problemy z oddawaniem moczu;
- pieczenie cewki moczowej;
- ciągłe parcie na cewkę moczową.
Rozróżniane rodzaje stanów zapalnych prostaty
Choroba ta może mieć trzy odmienne postacie. Wyróżniamy zapalenie łagodne, ostre i przewlekłe. Czym się charakteryzują?
- łagodne zapalenie prostaty – objawia się gorączką i bólem, z reguły wynika z zakażenia bakteryjnego. W przypadku, gdy wystąpi niebakteryjne zapalenie prostaty, najczęściej patogenem są drożdżaki;
- ostre zapalenie prostaty – najczęściej dochodzi do niego w wyniku zakażenia E. coli. Objawia się bardzo wysoką gorączką;
- przewlekłe zapalenie prostaty – dochodzi do niego wówczas, gdy ostre zapalenie zostało nie w pełni wyleczone lub też, gdy leczenie było nieodpowiednio dobrane.
Zapalenie prostaty – leczenie
Chorobę można leczyć przy pomocy farmaceutyków oraz ziół:
- leczenie konwencjonalne jako stara, sprawdzona szkoła – jeśli przyczyną choroby są bakterie, wówczas stosuje się antybiotyki. Terapię dodatkowo uzupełniają leki rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.
- na zapalenie prostaty leczenie naturalne spisuje się bardzo dobrze – istnieje szereg domowych sposobów, które pozwalają zmniejszyć objawy zapalenia gruczołu krokowego. Zioła na zapalenie prostaty są różnorakie, jednak wśród nich najlepiej działają: pokrzywa (najlepiej w formie herbaty), zielona herbata, wyciąg z kory afrykańskiej śliwy, wyciąg z pestek dyni, wyciąg z owoców karłowatej palmy argentyńskiej oraz mącznica lekarska.
Zapalenie prostaty – powikłania
Najczęstszym powikłaniem zapalenia stercza jest przekształcenie rodzaju ostrego w postać przewlekłą tej choroby. Dochodzi wówczas do powstania ropnia w sterczu, który staje się głównym źródłem rozwijającej się infekcji. O wiele rzadziej dochodzi do rozwoju zapaleń innych narządów w obrębie jamy brzusznej. Właśnie dlatego pamiętaj, że prostat jest bardzo delikatnym i wrażliwym ogólną kondycję zdrowia organem. Nie wolno więc lekceważyć stanu jej zdrowia i trzeba przeciwdziałać wszystkim zauważonym objawom, gdyż nigdy nie wiemy, jakie poważne komplikację mogą spowodować.
Źródła:
- Prostata, David Kirk, Libris, 2006, ISBN: 8778530393, 9788778530394
- Lower Urinary Tract Symptoms and Benign Prostatic Hyperplasia: From Research to Bedside, Giuseppe Morgia, Giorgio Ivan Russo, Academic Press, 2018, ISBN: 0128113987, 9780128113981
4 Odpowiedzi do Zapalenie prostaty – jak sobie z nim poradzić?
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
mam chyba lekkie zapalenie prostaty. Co robić? W sumie nie jest jakoś źle, jestem za granicą i jeszcze trochę tu będę ale nie chciałbym przesadzać, ale też nie chciałbym ignorować problemu.
Jeżeli czujesz, że owe zapalenie samo z czasem przemija, jest chwilowe albo się “Leczy” – to luz. Zamów sobie takie prostolan, bierz i ciesz się życiem.
Z kolei jeżeli jesteś pewien, że będzie tyko gorzej, uderzaj do lekarza.
Hmm, dzięki! Ma sens i wszystko brzmi odpowiednio.
Tak właśnie zrobię. :)))
Pozdrowienia ze Szwecji
Wniosek jest dość banalny i oczywisty 🙂 Coś się dzieje – trzeba działać! A jeżeli nie mamy pewności, oczywiście idziemy do lekarza.