Zapalenie prostaty – jak sobie z nim poradzić?

Zapalenie prostaty

Ból i problemy z oddawaniem moczu często świadczą o zapaleniu prostaty. W przeciwieństwie do przerostu stercza, schorzenie to może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. zapalenie prostaty przyczyny ma różnorodne, a właśnie od nich często zależy dobór właściwego leczenia. W artykule odpowiemy na regularnie zadawane pytania jak rozpoznać i przede wszystkim jak leczyć zapalenie prostaty u mężczyzn?
Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do odpowiedniego akapitu

Najczęstsze przyczyny zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty jest najczęściej wywołane infekcją bakteryjną lub grzybiczą.  Może do niego dojść w wyniku przedostania się czynników chorobotwórczych do cewki moczowej mężczyzny. Najczęściej do zakażenia dochodzi w wyniku odbywania stosunków płciowych bez prezerwatywy z osobą zakażoną chorobami wenerycznymi. W przypadku ostrego zapalenia prostaty, czynnikiem chorobotwórczym jest bakteria E. coli., którą można zarazić się między innymi poprzez uprawiania seksu analnego bez prezerwatywy. Jednak to nie jedyne opcje – do zapalenia może dojść również w wyniku zastoju wydzieliny gruczołu krokowego, długiego cewnikowania oraz, gdy u pacjenta stwierdzono stulejkę.

Zapalenie prostaty – objawy

Objawy zapalenia prostaty są bardzo charakterystyczne i ciężko je pomylić z jakimkolwiek innym schorzeniem, są one następujące:

 • ból prostaty, pojawiający się w szczególności przy oddawaniu moczu;
 • gorączka;
 • dreszcze;
 • problemy z oddawaniem moczu;
 • pieczenie cewki moczowej;
 • ciągłe parcie na cewkę moczową.

Rozróżniane rodzaje stanów zapalnych prostaty

Choroba ta może mieć trzy odmienne postacie. Wyróżniamy zapalenie łagodne, ostre i przewlekłe. Czym się charakteryzują?

 • łagodne zapalenie prostaty – objawia się gorączką i bólem, z reguły wynika z zakażenia bakteryjnego. W przypadku, gdy wystąpi niebakteryjne zapalenie prostaty, najczęściej patogenem są drożdżaki;
 • ostre zapalenie prostaty – najczęściej dochodzi do niego w wyniku zakażenia E. coli. Objawia się bardzo wysoką gorączką;
 • przewlekłe zapalenie prostaty – dochodzi do niego wówczas, gdy ostre zapalenie zostało nie w pełni wyleczone lub też, gdy leczenie było nieodpowiednio dobrane.


Zapalenie prostaty – leczenie

Chorobę można leczyć przy pomocy farmaceutyków oraz ziół:

 • leczenie konwencjonalne jako stara, sprawdzona szkoła – jeśli przyczyną choroby są bakterie, wówczas stosuje się antybiotyki. Terapię dodatkowo uzupełniają leki rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.
 • na zapalenie prostaty leczenie naturalne spisuje się bardzo dobrze – istnieje szereg domowych sposobów, które pozwalają zmniejszyć objawy zapalenia gruczołu krokowego.  Zioła na zapalenie prostaty są różnorakie, jednak wśród nich najlepiej działają: pokrzywa (najlepiej w formie herbaty), zielona herbata, wyciąg z kory afrykańskiej śliwy, wyciąg z pestek dyni, wyciąg z owoców karłowatej palmy argentyńskiej oraz mącznica lekarska.

Zapalenie prostaty – powikłania

Najczęstszym powikłaniem zapalenia stercza jest przekształcenie rodzaju ostrego w postać przewlekłą tej choroby.  Dochodzi wówczas do powstania ropnia w sterczu, który staje się głównym źródłem rozwijającej się infekcji. O wiele rzadziej dochodzi do rozwoju zapaleń innych narządów w obrębie jamy brzusznej. Właśnie dlatego pamiętaj, że prostat jest bardzo delikatnym i wrażliwym ogólną kondycję zdrowia organem. Nie wolno więc lekceważyć stanu jej zdrowia i trzeba przeciwdziałać wszystkim zauważonym objawom, gdyż nigdy nie wiemy, jakie poważne komplikację mogą spowodować.

Źródła:
 1. Prostata, David Kirk, Libris, 2006, ISBN: 8778530393, 9788778530394
 2. Lower Urinary Tract Symptoms and Benign Prostatic Hyperplasia: From Research to Bedside, Giuseppe MorgiaGiorgio Ivan Russo, Academic Press, 2018, ISBN: 0128113987, 9780128113981

Dodaj komentarz