Częste oddawanie moczu – wstydliwy problem

Częste oddawanie moczu

Prostata to pojedynczy narząd występujący u mężczyzn, biorący czynny udział w produkcji nasienia. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia schorzeń stercza, których pierwszymi objawami są zazwyczaj ból i problemy z oddawaniem moczu. O czym mogą świadczyć te objawy i kiedy należy udać się do urologa?
Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do odpowiedniego akapitu

Schorzenia prostaty, mogą skutkować częstym oddawaniem moczu u mężczyzn

Najczęstszą dolegliwością, przytrafiającą się głównie mężczyznom po czterdziestce, jest przerost gruczołu krokowego. Nie jest ono niebezpieczne, choć może powodować trudności z oddawaniem moczu. Innymi chorobami stercza są:

  • zwapnienie gruczołu krokowego;
  • zapalenie prostaty – wyróżniamy tutaj postać łagodną, ostrą oraz przewlekłą;
  • nowotwór złośliwy stercza, zwany także rakiem prostaty.

Ryzyko zachorowania na którąkolwiek z powyższych chorób wzrasta wraz z wiekiem. W przypadku zapalenia stercza, dodatkowym czynnikiem ryzyka jest uprawianie seksu bez prezerwatywy, szczególnie z przypadkowymi partnerkami lub partnerami. Może bowiem dojść do zakażenia chorobami wenerycznymi, które mogą wtórnie wywołać problemy z prostatą. Jak wspomina portal PoradnikZdrowie, choroby prostaty, w tym nowotwór, rozwijają się bardzo powoli, dlatego tak ważna jest szybka reakcja i podjęcie się odpowiedniego leczenia.

Ból prostaty u mężczyzn zazwyczaj świadczy o stanie zapalnym

W przeciwieństwie do przerostu stercza, schorzenie to może się przydarzyć w każdym wieku. Zapalenie prostaty jest najczęściej wywołane bakteriami lub grzybami, szczególnie tymi, którymi można się zarazić w trakcie kontaktów seksualnych, np. dwoinka rzeżączki lub drożdżaki. Jeśli lekarz stwierdzi ostre zapalenie stercza, prawdopodobnie będzie ono wywołane bakteriami E. coli. Zapalenie najczęściej objawia się ono silną potrzebą oddania moczu, bólem i pieczeniem. Nierzadko pojawia się także wysoka gorączka.

Problem z oddawaniem moczu u mężczyzn


Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn najczęściej świadczy o rozwijającym się zapaleniu prostaty.  Jednak nawet częste lub problematyczne oddawanie moczu może świadczyć o wielu różnych schorzeniach, niekoniecznie związanych z gruczołem krokowym. Dolegliwość ta może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku. Problem z oddawaniem moczu u mężczyzn w młodym wieku zazwyczaj świadczy o przeroście gruczołu krokowego. Takie kłopoty mogą także wskazywać na zwapnienie prostaty. O tych chorobach może świadczyć także częste oddawanie moczu u mężczyzn.

Co powinno świadczyć o problemach z prostatą?

Przede wszystkim sytuacja, w której odczuwamy ból przy oddawaniu moczu. Innym niepokojącym sygnałem jest poczucie silnego parcia na pęcherz po to, by w trakcie oddawania moczu zauważyć niezwykle cienki strumyczek. Również ból prostaty powinien nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza – najlepiej urologa.

Źródła:
  1. Advanced Therapy of Prostate Disease, Tom 1, Martin I. ResnickIan Murchie Thompson, PMPH-USA, 2000, ISBN: 1550091026, 9781550091021
  2. Early Diagnosis and Treatment of Cancer Series: Prostate Cancer E-Book, Stephen C. Yang, Elsevier Health Sciences, 2015, ISBN: 0323415652, 9780323415651

Dodaj komentarz