Dieta przy prostacie i inne naturalne sposoby walki

Dieta przy prostacie

Powiększona prostata to powszechna przypadłość, która najczęściej dotyka mężczyzn po 50. roku życia. Przerost gruczołu krokowego powoduje problemy z oddawaniem moczu, nasilające się w miarę postępu choroby. Na szczęście schorzenie to można z powodzeniem leczyć, także domowymi sposobami.


Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do odpowiedniego akapitu

Zadbanie o odpowiednie dietę przy prostacie jest niezwykle ważne!

W leczeniu schorzeń prostaty niezwykle ważną rolę spełnia odpowiednia dieta. Istotna jest odpowiednia podaż pełnowartościowego białka oraz tłuszczu, zwłaszcza nienasyconych kwasów omega – 6, których najlepszym źródłem są oleje roślinne. Spośród węglowodanów dobrze jest wybierać produkty o dużej zawartości błonnika. Dieta przy prostacie powinna obfitować w antyoksydanty: witaminę A, C i E. Należy spożywać duże ilości warzyw i owoców, najlepiej w formie surowej, nieprzetworzonej. Z kolei cynk wspomaga produkcję testosteronu i działa obkurczająco na gruczoł krokowy. Dobrymi źródłami cynku są np. rośliny strączkowe, orzechy, pestki dyni i słonecznika oraz drożdże.

Prostata – zioła jako podstawa skutecznej diety

Popularną domową metodą kuracji w przypadku przerostu prostaty jest picie ziołowych herbat i naparów. Za najskuteczniejsze zioła na prostatę uważane są:

  • pokrzywa zwyczajna – działa moczopędnie, detoksykuje i oczyszcza
  • wierzbownica drobnokwiatowa – działa odkażająco i przeciwzapalnie
  • palma sabałowa – podnosi libido, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo
  • mącznica lekarska – detoksykuje mocz i ułatwia jego oddawanie
  • rdest ptasi – oczyszcza, działa moczopędnie i rozkurczowo
  • zielona herbata – ma działanie oczyszczające, pomaga w produkcji i usuwaniu moczu
  • owoce żurawiny i jałowca – działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, wręcz drastycznie wpływają na zmniejszenie opuchlizny
  • znamiona kukurydzy – silnie moczopędne; działają rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo

Gdy natura zawodzi i ciągle doskwiera nam prostata – dieta może jednak nie pomóc i trzeba szukać pomocy gdzie indziej

Leczenie przerostu prostaty często można z powodzeniem prowadzić samodzielnie, z wykorzystaniem prostych, domowych metod. Podstawą skutecznej kuracji, a przede wszystkim późniejszego utrzymania jej efektów, jest higieniczny tryb życia oraz odpowiednia dieta. Prostata powinna być również podawana regularnym badaniom kontrolnym.

Schorzenia prostaty to już powoli choroba cywilizacyjna

Choć choroby prostaty to nie tylko rak, to mimo wszystko, rak prostaty jest o wiele poważniejszym schorzeniem. będącym przyczyną aż 1/3 zgonów spowodowanych przez nowotwory. Stosuje się 3 podstawowe metody leczenia tej choroby:

  1. leczenie operacyjne
  2. radioterapię
  3. leczenie systemowe (chemioterapia lub leki hormonalne).

W przypadku wystąpienia nowotworu, właściwa dieta przy raku prostaty zdecydowanie nie powinna zawierać pokarmów wysokoprzetworzonych, wszelkich dań gotowych, wyrobów z białej mąki słodyczy i cukru, a także tłustego mięsa. Ponadto unikać należy spożywania alkoholu, nawet niskoprocentowego. Z diety trzeba też wykluczyć wszelkie produkty, w skład których wchodzi soja – zawarte w niej fitoestrogeny obniżają poziom testosteronu.

Podsumowując

Trzeba mieć świadomość, że opisane naturalne sposoby leczenia sprawdzą się jedynie w mało zaawansowanej fazie rozwoju schorzenia. Na późniejszym etapie konieczne mogą okazać się skuteczniejsze środki. Spośród dostępnych na rynku specyfików wysokie noty zbierają kapsułki Prostolan. Ich skuteczność potwierdzają liczne pozytywne opinie i recenzje.

Źródła:
  1. Dieta dla zdrowia prostaty, Jan Kosowicz, Astrum, 2016, ISBN: 837277708X, 9788372777089
  2. The Prostate Health Diet: What to Eat to Prevent and Heal Prostate Problems Including Prostate Cancer, BPH Enlarged Prostate and Prostatitis, Ronald M. Bazar, Createspace Independent Pub, 2013, ISBN: 1490484094, 9781490484099

Dodaj komentarz