Prostata – leczenie naturalne warte uwagi

Prostata – leczenie naturalne

Leczenie prostaty zależy od zdiagnozowanej choroby. W popularnych dolegliwościach, takich jak przerost lub zapalenie stercza mogą wystarczyć domowe sposoby lub też leczenie prostaty ziołami. Jednakże przy długotrwałych problemach lepiej jest sięgnąć po farmaceutyki. Jak zatem leczyć prostatę?

W przypadku problemów z prostatą leczenie naturalne ma wiele różnych wariantów

Przerost prostaty najczęściej objawia się problemami z oddawaniem moczu. Kiedy posiada łagodną postać, wówczas można zastosować leczenie naturalne. W cięższych przypadkach niezbędne jest stosowanie innych metod. Poniżej przedstawiamy porównanie dwóch podstawowych wariantów leczenia.

 • Przerost prostaty – leczenie naturalne:  w naturalnym leczeniu tego schorzenia gruczołu krokowego najlepiej sprawdzają się takie zioła jak pokrzywa (działa moczopędnie) czy wierzbownica drobnokwiatowa (stosuje się ją w przypadku zapalenia pęcherza i cewki moczowej). Bardzo skuteczna w przypadku przerostu prostaty jest także palma sabałowa, która potrafi zahamować rozrost stercza a nawet zniwelować problemy z oddawaniem moczu.
 • Przerost prostaty – leczenie tradycyjne: w przypadku, gdy decydujemy się na konwencjonalne metody leczenia prostaty, zazwyczaj terapia skupia się na środkach rozkurczających. Rozluźnienie mięśni gładkich cewki moczowej pozwoli na zniwelowanie bólu przy oddawaniu moczu. W przypadku ostrej postaci przerostu stercza lekarz może zdecydować o wdrożeniu leków hormonalnych, które nie tylko zahamują rozrost gruczołu krokowego, ale i pozwolą zmniejszyć prostatę nawet o 20%.

Domowe sposoby zaczynamy od zmian nawyków żywieniowych

Leczenie prostaty domowym sposobem można stosować nie tylko w przypadku przerostu tego gruczołu, lecz także w przypadku zapalenia stercza. W pierwszej kolejności warto zadbać o prawidłową dietę. Dostarczenie organizmowi odpowiednich dawek witaminy E i C pozwoli na szybsze zwalczenie infekcji prostaty. Jednak sama dieta nie pomoże! W przypadku prostaty leczenie naturalne musi się opierać na poszczególnych ziołach.

Leczenie prostaty ziołami – czyli jakimi?

Skuteczna terapia leczenia prostaty powinna opierać się nie tylko na łagodzeniu takich objawów jak ból czy problemy z oddawaniem moczu, ale również eliminować przyczynę zapalenia. A tych może być wiele: od zwykłego zakażenia grzybicą, przez choroby weneryczne po infekcje wirusowe. W każdej z tych sytuacji można jednak sięgnąć po zioła, które przyniosą ulgę. Jakie zioła stosować na prostatę?

 • pokrzywa – najlepiej jest ją podawać w formie herbatki. Działa oczyszczająco i moczopędnie. Doskonale uzupełnia poziom mikro- i makroelementów, które wspomogą proces rekonwalescencji;
 • zielona herbata – wspomaga oczyszczanie się organizmu z toksyn i bakterii;
 • kora afrykańskiej śliwy – specyfik, który jest dedykowany mężczyznom ze względu na dobroczynny wpływ na prostatę i zapobieganie jej przerostom;
 • nasiona dyni – również oczyszczają organizm;
 • palma sabałowa – niezwykle skuteczna w sytuacji, gdy zapalenie jest wynikiem przerostu gruczołu krokowego. Zmniejsza ucisk na cewkę moczową i ułatwia proces leczenia.
Źródła:
 1. Oczyszczanie organizmu z toksyn, Katarzyna Jura, e-bookowo, 2015, ISBN: 8378594793, 9788378594796
 2. The Natural Prostate Cure: A Practical Guide to Using Diet and Supplements for a Healthy Prostate, Roger Mason, Safe Goods, 2000, ISBN: 1884820611, 9781884820618

Jedna odpoiwedź do Prostata – leczenie naturalne warte uwagi

 1. Pawełek pisze:

  Uważacie, że warto w ogóle brać się za tak poważny problem domowymi sposobami?

Dodaj komentarz