Prostata – leki na powiększony gruczoł krokowy

Prostata – leki na powiększony gruczoł krokowy

Gruczoł krokowy to narząd występujący wyłącznie u mężczyzn. Wraz z wiekiem posiada tendencję do rozrostu a także tworzenia się zmian nowotworowych. Jednak jedną z najczęstszych przypadłości, występujących w każdym wieku, jest zapalenie stercza. Jakie leki stosować przy tych dolegliwościach? Które medykamenty pomogą w przypadku poważniejszego stanu naszej prostaty? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w artykule!
Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do odpowiedniego akapitu

Przy schorzeniach prostaty – leki przede wszystkim powinny rozkurczać mięśnie cewki

Niezależnie od tego, na jaką przypadłość zapadniesz, praktycznie zawsze będą podawane specyfiki mające na celu rozkurczenie mięśni gładkich cewki moczowej. Dzięki temu nie dojdzie do zastoju moczu w organizmie i spadnie ryzyko infekcji. Pozostałe specyfiki można podzielić na trzy główne kategorie:

  1. prostata – leki bez recepty: do nich zaliczamy ogólnodostępne tabletki rozkurczowe, które działają na mięśnie gładkie;
  2. prostata – leki ziołowe: oparte głównie na mieszankach z dodatkiem pokrzywy, palmy argentyńskiej czy śliwie afrykańskiej;
  3. suplementy na prostatę – stosuje się je profilaktycznie, w celu zmniejszenia ryzyka przerostu stercza oraz uzupełnienia poziomu witamin i minerałów.


Należy jednak pamiętać o tym, iż kluczem do dobrania terapii jest postawienie trafnej diagnozy. W tym celu warto udać się do urologa, który wykona podstawowe i dodatkowe badania prostaty.

Leki na przerost prostaty – bez recepty czy na receptę?

W przypadku zdiagnozowania przerostu gruczołu krokowego, lekarz najczęściej przepisuje leki na zmniejszenie prostaty. Jednak to nie jedyna opcja. Leki na przerost prostaty dzielą się na kilka typów. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje:

  • Leki na przerost prostaty bez recepty – do tej grupy zaliczamy najczęściej leki rozkurczowe oraz te na bazie ziół.
  • Leki na przerost prostaty na receptę – stosuje się je w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Mogą zawierać dawki hormonów, których celem będzie zmniejszenie gruczołu krokowego do takiego poziomu, aby pacjent mógł swobodnie oddawać mocz.

Zapalenie prostaty – leki przeciwzapalne

Leki na zapalenie prostaty skupiają się przede wszystkim na trzech elementach: zmniejszeniu ucisku na cewkę moczową, rozluźnieniu cewki moczowej oraz leczeniu zapalenia. Dzięki wyeliminowaniu tego ostatniego, pacjent może szybko powrócić do zdrowia. Oto podstawowe typy leków:

  • zapalenie prostaty – leki bez recepty, np. rozkurczowe lub ziołowe;
  • zapalenie prostaty – leki na receptę, np. antybiotyki, leki przeciwwirusowe;

Leki na zapalenie prostaty bez recepty, gdy nasz stan nie jest poważny

Bazują one na ziołach oczyszczających organizm z drobnoustrojów i toksyn a także zmniejszających obrzęk.  Jednak gdy sytuacja staje się poważna, tj. pacjent ma wysoką gorączkę, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii (kiedy zapalenie ma podłoże bakteryjne), leków przeciwgrzybiczych (przy zakażeniach grzybiczych) lub leków przeciwzapalnych (gdy przyczyną choroby są inne drobnoustroje).  W ostrych stanach zapalnych niezbędna jest hospitalizacja.

Źródła:
  1. Prostata: położenie i funkcje, choroby, metody leczenia, Guy Vallancien, Klub dla Ciebie, 2007, ISBN: 8374045906, 9788374045902
  2. Prostate Health for Men, Shahriar Sohaei, ISBN: 1312281189, 9781312281189

Dodaj komentarz