Mężczyźni powinni regularnie badać prostatę. Profilaktyka prostaty jest szczególnie ważna po 40 roku życia. Badania pozwalają wykryć najczęstsze choroby prostaty, takie jak łagodny przerost czy zapalenie gruczołu krokowego, a jednocześnie wprowadzić skuteczne leczenie i usunąć uciążliwe dolegliwości. Jednak jakie badania rozróżniamy? I dlaczego badanie prostaty nie może być ewentualnością, a wręcz powinno być obowiązkiem każdego dorosłego mężczyzny? O tym i jeszcze więcej w artykule.
Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do odpowiedniego akapitu
- Badania prostaty dostępne na rynku
- Badanie prostaty przez odbyt
- Badanie prostaty z krwi
- Laserowa operacja prostaty – przebieg
Badania prostaty dostępne na rynku
Badania prostaty nie różnią się w swoim znaczeniu od żadnych innych zachowań, które służą profilaktyce naszego zdrowia. Wiele schorzeń, zwłaszcza prostaty, pozostaje na poziomie ukrytego zagrożenia, czyli takiego, które uwidoczni się dopiero w momencie, kiedy może już być za późno na proste leczenie. To właśnie dzięki regularnym badaniom prostaty można zdiagnozować na wczesnym etapie chociażby raka gruczołu, co znaczne zwiększa szansę na wyzdrowienie. Nie powinno więc dziwić, że lekarze na całym świecie głośno nawołują mężczyzn do regularnych badań, które niejednokrotnie mogą po prostu uratować im życie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że badania można przeprowadzić na różne sposoby.
Badanie prostaty przez odbyt
Jednym z najważniejszych badań pozwalających na diagnozowanie chorób gruczołu krokowego jest badanie prostaty per rectum, czyli po prostu przez odbyt. Jest to najpowszechniejsze badanie rutynowo wykonywane przez urologa w profilaktyce chorób prostaty, ale też odbytu i jelita grubego. Badanie jest krótkie – trwa maksymalnie kilkanaście sekund. Można je wykonywać w pozycji siedzącej, leżącej na boku lub łokciowo-kolanowej. Podczas badania lekarz może ocenić prostatę pod względem wielkości, co pozwala już na tym etapie określić przerost. W razie podejrzenia chorób lekarz może też zlecić wykonanie badania PSA. Jak donosi portal PoradnikZdrowie, właśnie przez sposób wykonywania diagnozy, badanie te jest jednym z najrzadziej wykonywanych “przeglądów” profilaktycznych organizmu!
Badanie prostaty z krwi
Jeżeli chodzi o gruczoł jakim jest prostata badanie krwi polega głównie na określeniu wartości antygenu PSA. Prostate Specific Antigen to antygen sterczowy, swoisty dla ejakulatu, czyli nasienia. Do wytwarzania PSA dochodzi w komórkach nabłonka kanalików prostaty. U zdrowego mężczyzny antygen PSA jest uwalniany do krwiobiegu jedynie w śladowych ilościach. Prawidłowy poziom stężenia PSA w krwi wynosi 0,0-4,0ng/ml. Wynik przekraczający podaną wartość może świadczyć o różnych chorobach prostaty i jest wskazaniem do dalszej diagnostyki. W przypadku wyniku badania PSA powyżej 10,0ng/ml lekarz może przypuszczać istnienie choroby nowotworowej prostaty. Wówczas kolejnym krokiem najczęściej jest biopsja stercza.
Laserowa operacja prostaty – przebieg
Mężczyźni mogą korzystać z coraz to nowszych i bezpieczniejszych metod leczenia prostaty. Jedną z takich metod jest operacja prostaty laserem stosowana w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty. Zaletą wykorzystania do operacji nowoczesnego lasera jest mała inwazyjność, która pozwala na szybki powrót do normalnej aktywności. W trakcie zabiegu laser emituje fale o precyzyjnie określonej długości, które sprawdzają się do cięcia i waporyzacji tkanki gruczołu krokowego ze względu na dobrą koagulację naczyń krwionośnych.
Operacja prostaty laserem jest znacznie bezpieczniejsza dla pacjenta, gdyż zapewnia mniejsze krwawienie niż w przypadku wykorzystania klasycznych metod chirurgicznych (przy cięciu tkanek dochodzi jednocześnie do zamykania naczyń). Łagodniejszy przebieg operacji wpływa na zmniejszone dolegliwości pooperacyjne, a jednocześnie krótszy okres rekonwalescencji. Po laserowej operacji prostaty do pęcherza moczowego wprowadzany jest cewnik, który można usunąć nawet następnego dnia, przed wyjściem pacjenta do domu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowych i trwa około 2-3 godziny.
Źródła:
- Prostate Cancer: Diagnosis and Surgical Treatment, R. Hofmann, Axel Heidenreich, Judd W. Moul, Springer, 2012, ISBN: 364256321X, 9783642563218
- Urologia na dyżurze, David Thurtle, Suzanne Biers, Michał Sut, James Armitage, PZWL, Warszawa 2018, wyd.1, ISBN: 978-83-200-5523-8