Kim jest lekarz od prostaty?

Kim jest lekarz od prostaty?

Zapalenie gruczołu krokowego jest poważną chorobą, która w znacznym stopniu niszczy, jakość życia mężczyzn. Ale ze względu na to, że problem jest głęboko intymny, nie każdy wie, który specjalista to lekarz od prostaty. Być może, z powodu ich nieśmiałości lub nieświadomości powagi sytuacji, większość mężczyzn opóźnia wizytę u lekarza, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, co pogarsza ich stan i opóźnia proces leczenia. W artykule opiszemy kim jest specjalista od prostaty, kiedy należy się do niego wybrać i dlaczego jest to takie ważne!


Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do odpowiedniego akapitu

Do jakiego lekarza od prostaty udać się w pierwszej kolejności, kiedy mamy problem?

Objawy, które powinny skłonić mężczyznę do udania się do lekarza to przede wszystkim:

  • Naruszenie sprawności potencji.
  • Bolesne odczucia w kroczu, szczególnie podczas oddawania moczu.
  • Częste oddawanie moczu.
  • Ból w okolicy odbytu.
  • Zwiększona temperatura ciała i pocenie się.

Wszystkie te objawy często pojawiają się jednocześnie i mówią o ostrym stadium choroby. Po zauważeniu jednego lub więcej z nich należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zwlekanie z wizytą u lekarza od prostaty może prowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia prostaty i powikłań, wtedy leczenie będzie znacznie dłuższe i bardziej złożone. Jeżeli już zdiagnozowano, że jest powiększona prostata, jaki lekarz przeprowadzi skuteczne leczenie?

Pierwszy lekarz od prostaty to urolog

Zajmujące się on diagnostyką i leczeniem nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym. Specjalista po przeprowadzeniu badania postawi wstępną diagnozę, poda wskazówki dotyczące niezbędnych badań i określi leczenie zgodnie z indywidualnymi cechami. Urolog zleci wykonanie: badania krwi, analizę moczu, analizę wydzieliny z gruczołu krokowego w celu potwierdzenia obecności patogennej mikroflory.

W razie większych powikłań – lekarz androlog

Jeśli mężczyzna odczuwa ból w jamie brzusznej, podczas oddawania moczu lub rozpoczęły się problemy w sferze seksualnej (zaburzenia erekcji) androlog będzie odpowiednim specjalistą. Andrologia jest nauką, która głęboko studiuje męską anatomię i fizjologię męskich chorób narządów płciowych, i na tej podstawie lekarz wybiera właściwe leczenie.

Czym jest różni się urolog od androloga? Specjalizacja urologa dotyczy układu wydalniczego i dysfunkcji seksualnych, wywołanych procesami zapalnymi w gruczole krokowym (prostata). Zadaniem androloga jest ujawnienie procesów patologicznych w okolicy narządów płciowych. Jeśli dochodzi do zapalenia prostaty, to bardziej odpowiednim i wyspecjalizowanym specjalistą jest androlog.

Jaki lekarz od prostaty pomoże przyspieszyć leczenie?

Mimo że prostata jest organem wewnętrznym, to na jej schorzenia pomoże… fizjoterapeuta! Mało się o tym mówi, ale z reguły na etapie leczenia pacjent musi odwiedzić gabinet fizjoterapeuty. Profesjonalne procedury fizjoterapii mają na celu:

  • Eliminacja stagnacji w gruczole krokowym
  • Normalizacja krążenia krwi
  • Eliminacja stanu zapalnego

W połączeniu z innymi środkami terapeutycznymi, procedury fizjoterapii przyspieszają powrót do zdrowia.

Ostatnim wyborem jest immunolog

Konsultacja tego specjalisty może również pomóc w wyborze właściwej terapii. Faktem jest, że patologiczne procesy w gruczole krokowym często manifestują się na tle zmniejszenia odporności. Aby dowiedzieć się, dlaczego organizm nie poradził sobie z infekcją i nie zareagował na chorobotwórczą mikroflorę, lekarz prowadzący zaleca wizytę u immunologa, który na podstawie badań rozpocznie leczenie chorego lekami aktywującymi funkcje obronne organizmu.

Źródła:
  1. Urologia: zarys kliniki chorób układu moczowego i przydatków męskich : dla lekarzy i studentów, Tom 1, Adam Abdański, nakładem Sekcji Wydawniczej Koła Medyków Uniwersytetu Łódzkiego, 1948
  2. Adult and Pediatric Urology, Tom 1, Lippincott Williams & Wilkins, 2002, ISBN: 0781732204, 9780781732208

Dodaj komentarz