Prostata – objawy, ktore powinny wzbudzić czujność

Prostata – objawy,

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, to męski nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy, który jest niezbędnym elementem układu płciowego. Odgrywa znaczącą rolę w procesie rozrodu, tworząc substancję będącą częścią składową spermy. Do pewnego wieku praktycznie nie występują objawy chorej prostaty. Z reguły pierwsze dolegliwości pojawiają się po 60. roku życia i to aż u ok. 50% mężczyzn. Pierwsze objawy prostaty, mimo że są dość wyraźne i łatwo je zauważyć, przez większość mężczyzn są lekceważone. Przez co do lekarza wybierają się oni dopiero wtedy, kiedy problem jest naprawdę poważny. Tylko że wtedy leczenie nie jest już takie łatwe i nie daje od razu rezultatów.

Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do odpowiedniego akapitu

Jakikolwiek problem z prostatą objawia się zazwyczaj bardzo charakterystycznie

Mimo że spektrum objawów powodowanych przez rozrost prostaty jest dość szerokie. Istnieje grupa tych najbardziej popularnych, najczęściej spotykanych u mężczyzn dotkniętych tym problemem. Zalicza się do nich opóźnione oddawanie moczu (strumień moczu jest bardzo spowolniony i o wiele mniejszej sile), częstą potrzebę korzystania z toalety czy też potrzebę oddawania moczu także w nocy. Jeżeli chodzi o inne objawy przerostu prostaty to wymienić można jeszcze wyczuwalne powiększenie gruczołu krokowego czy też nieprzyjemny ucisk, a nawet ból podczas oddawania moczu.

Jakie objawy prostaty powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Niektóre z dawanych przez rozrośnięty gruczoł jakim jest prostata objawy w mniejszym lub większym stopniu utrudniają oddawanie moczu i normalne funkcjonowanie, ale są też takie, które je po prostu uniemożliwiają. Jeżeli pojawią się one u nas, trzeba naprawdę koniecznie jechać do lekarza, ponieważ są to dolegliwości, które mogą zagrażać życiu. Wlicza się do nich szczególnie takie objawy jak całkowite zatrzymanie moczu, zawroty głowy oraz nudności. Mogą one świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się lub też już rozwinął się stan zapalny prostaty, którego konsekwencje mogą prowadzić do bardzo poważnego zatrucia całego organizmu. W takich sytuacjach naprawdę liczy się czas, jeżeli nie możemy dostać się do specjalisty, trzeba jechać na izbę przyjęć. Oczywiście najbardziej groźną chorobą jest rak prostaty, który może długo nie dawać mocnych objawów, dlatego zalecane są badania profilaktyczne, szczególnie po 40. roku życia.


Choroby prostaty a potencjalne interwencje operacyjne

Kiedy zmiany są bardzo zaawansowane, czasem konieczne staje się leczenie operacyjne polegające na usunięciu przerośniętej tkanki. Niekiedy jednak wystarczy biopsja pozwalająca na przekonanie się o charakterze powstałych zmian. Jeżeli chodzi o objawy po biopsji prostaty to nie są one zbyt dokuczliwe. Czasem pojawia się niewielka opuchlizna lub umiarkowany ból w okolicy miejsca, z którego pobrano tkankę do badania.

Objawy przerostu prostaty mogą być łagodne, ale nierzadko zdarzają się też sytuacje, kiedy mogą nawet zagrażać życiu!

Warto postawić na profilaktykę i co najmniej raz na pół roku odwiedzać lekarza, który oceni stan prostaty. Jeżeli chodzi o problemy z prostatą objawy, które daję rozrost tego gruczołu, mogą być zrzucane na inne dolegliwości, dlatego tym bardziej przyda się konsultacja z lekarzem specjalistą. Nieleczona prostata może przyczyniać się do pojawienia się takich dolegliwości jak przewlekła choroba nerek, niewydolność nerek, zespół mocznicowy, nadciśnienie tętnicze, a nawet zmiany nowotworowe. Nie wolno jej lekceważyć!

Źródła:
  1. Male Lower Urinary Tract Symptoms and Benign Prostatic Hyperplasia, John Wiley & Sons, 2014, ISBN: 1118437942, 9781118437940
  2. Rak prostaty: jak możesz sobie pomóc, Ludwig M. Jacob, Wydawnictwo Nutricamedia, 2014, ISBN: 3981612205, 9783981612202

Dodaj komentarz