Jakie są objawy chorej prostaty? Na te zwróć szczególną uwagę!

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, to męski nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy, który jest niezbędnym elementem układu płciowego. Odgrywa znaczącą rolę w procesie rozrodu, tworząc substancję będącą częścią składową spermy. Do pewnego wieku praktycznie nie występują objawy chorej prostaty. Z reguły pierwsze dolegliwości pojawiają się po 60. roku życia i to aż u ok. 50% mężczyzn. Pierwsze objawy prostaty, mimo że są dość wyraźne i łatwo je zauważyć, przez większość mężczyzn są lekceważone. Przez co do lekarza wybierają się oni dopiero wtedy, kiedy problem jest naprawdę poważny. Tylko że wtedy leczenie nie jest już takie łatwe i nie daje od razu rezultatów.

Najczęstsze objawy chorej prostaty

Mimo że spektrum objawów powodowanych przez rozrost prostaty jest dość szerokie. Istnieje grupa tych najbardziej popularnych, najczęściej spotykanych u mężczyzn dotkniętych tym problemem. Zalicza się do nich opóźnione oddawanie moczu (strumień moczu jest bardzo spowolniony i o wiele mniejszej sile), częstą potrzebę korzystania z toalety czy też potrzebę oddawania moczu także w nocy. Jeżeli chodzi o inne objawy przerostu prostaty to wymienić można jeszcze wyczuwalne powiększenie gruczołu krokowego czy też nieprzyjemny ucisk, a nawet ból podczas oddawania moczu.

Choroba prostaty – kiedy natychmiast trzeba udać się do lekarza?

Niektóre z dawanych przez rozrośnięty gruczoł jakim jest prostata objawy w mniejszym lub większym stopniu utrudniają oddawanie moczu i normalne funkcjonowanie, ale są też takie, które je po prostu uniemożliwiają. Jeżeli pojawią się one u nas, trzeba naprawdę koniecznie jechać do lekarza, ponieważ są to dolegliwości, które mogą zagrażać życiu. Wlicza się do nich szczególnie takie objawy jak całkowite zatrzymanie moczu, zawroty głowy oraz nudności. Mogą one świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się lub też już rozwinął się stan zapalny prostaty, którego konsekwencje mogą prowadzić do bardzo poważnego zatrucia całego organizmu. W takich sytuacjach naprawdę liczy się czas, jeżeli nie możemy dostać się do specjalisty, trzeba jechać na izbę przyjęć. Oczywiście najbardziej groźną chorobą jest rak prostaty, który może długo nie dawać mocnych objawów, dlatego zalecane są badania profilaktyczne, szczególnie po 40. roku życia.

Zabiegi operacyjne związane z prostatą

Kiedy zmiany są bardzo zaawansowane, czasem konieczne staje się leczenie operacyjne polegające na usunięciu przerośniętej tkanki. Niekiedy jednak wystarczy biopsja pozwalająca na przekonanie się o charakterze powstałych zmian. Jeżeli chodzi o objawy po biopsji prostaty to nie są one zbyt dokuczliwe. Czasem pojawia się niewielka opuchlizna lub umiarkowany ból w okolicy miejsca, z którego pobrano tkankę do badania.

Choroby prostaty mogą mieć łagodny przebieg, ale też nawet zagrażać życiu. Warto postawić na profilaktykę i co najmniej raz na pół roku odwiedzać lekarza, który oceni stan prostaty. Jeżeli chodzi o problemy z prostatą objawy, które daję rozrost tego gruczołu, mogą być zrzucane na inne dolegliwości, dlatego tym bardziej przyda się konsultacja z lekarzem. Nieleczona prostata może przyczyniać się do pojawienia się takich dolegliwości jak przewlekła choroba nerek, niewydolność nerek, zespół mocznicowy, nadciśnienie tętnicze, a nawet zmiany nowotworowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *