Jak leczyć zapalenie prostaty? Podstawowe informacje

Ból i problemy z oddawaniem moczu często świadczą o zapaleniu prostaty. W przeciwieństwie do przerostu stercza, schorzenie to może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Przyczyn zapalenia prostaty jest wiele, a od nich często zależy dobór właściwego leczenia. Jak rozpoznać i leczyć zapalenie prostaty u mężczyzn?

Przyczyny zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty jest najczęściej wywołane infekcją bakteryjną lub grzybiczą.  Może do niego dojść w wyniku przedostania się czynników chorobotwórczych do cewki moczowej mężczyzny. Najczęściej do zakażenia dochodzi w wyniku odbywania stosunków płciowych bez prezerwatywy z osobą zakażoną chorobami wenerycznymi. W przypadku ostrego zapalenia prostaty, czynnikiem chorobotwórczym jest bakteria E. coli., którą można zarazić się między innymi poprzez uprawiania seksu analnego bez prezerwatywy. Jednak to nie jedyne opcje – do zapalenia może dojść również w wyniku zastoju wydzieliny gruczołu krokowego, długiego cewnikowania oraz, gdy u pacjenta stwierdzono stulejkę.

Zapalenie prostaty – objawy

Objawy zapalenia prostaty są następujące:

 • ból prostaty, pojawiający się w szczególności przy oddawaniu moczu;
 • gorączka;
 • dreszcze;
 • problemy z oddawaniem moczu;
 • pieczenie cewki moczowej;
 • ciągłe parcie na cewkę moczową.

Rodzaje zapalenia prostaty

Choroba ta może mieć trzy odmienne postacie. Wyróżniamy zapalenie łagodne, ostre i przewlekłe. Czym się charakteryzują?

 • łagodne zapalenie prostaty – objawia się gorączką i bólem, z reguły wynika z zakażenia bakteryjnego. W przypadku niebakteryjnego zapalenia prostaty, najczęściej patogenem są drożdżaki;
 • ostre zapalenie prostaty – najczęściej dochodzi do niego w wyniku zakażenia E. coli. Objawia się bardzo wysoką gorączką;
 • przewlekłe zapalenie prostaty – dochodzi do niego wówczas, gdy ostre zapalenie zostało nie w pełni wyleczone lub też, gdy leczenie było nieodpowiednio dobrane.

Powikłania zapalenia prostaty

Najczęstszym powikłaniem zapalenia stercza jest przekształcenie rodzaju ostrego w postać przewlekłą tej choroby.  Dochodzi wówczas do powstania ropnia w sterczu, który staje się głównym źródłem rozwijającej się infekcji. O wiele rzadziej dochodzi do rozwoju zapaleń innych narządów w obrębie jamy brzusznej.

Leczenie zapalenia prostaty

Chorobę można leczyć przy pomocy farmaceutyków oraz ziół:

 • leczenie konwencjonalne – jeśli przyczyną choroby są bakterie, wówczas stosuje się antybiotyki. Terapię dodatkowo uzupełniają leki rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.
 • leczenie naturalne zapalenia prostaty – istnieje szereg domowych sposobów, które pozwalają zmniejszyć objawy zapalenia gruczołu krokowego.  Zioła na zapalenie prostaty są różnorakie, jednak wśród nich najlepiej działają: pokrzywa (najlepiej w formie herbaty), zielona herbata, wyciąg z kory afrykańskiej śliwy, wyciąg z pestek dyni, wyciąg z owoców karłowatej palmy argentyńskiej oraz mącznica lekarska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *